Chiny widzą zaskakujący wzrost eksportu

blog

Chiny widzą zaskakujący wzrost eksportu

Chiny widzą zaskakujący wzrost eksportu expoChina nieoczekiwanie rosła w szybszym tempie w sierpniu dzięki solidnemu globalnemu popytowi, pomagając odciążyć drugą co do wielkości gospodarkę na świecie, gdy porusza się przez wiatry z kilku frontów.

Azjatycki Gigant dokonał imponującego ożywienia po kryzysie spowodowanym koronawirusem, ale dynamika gospodarcza osłabła ostatnio z powodu epidemii COVID-19 napędzanej wariantem Delta, wysokich cen surowców, spowolnienia działalności fabryk, zaostrzenia środków w celu oswojenia gorących cen nieruchomości i kampanii na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Przesyłki od największego eksportera na świecie w sierpniu wzrosły o 25,6 proc. rok do roku, co oznacza wzrost o 19,3 proc. w lipcu – poinformowały we wtorek dane celne, wskazując na pewną odporność chińskiego sektora przemysłowego-informuje Reuters.

Analitycy ankietowani przez Reuters prognozowali wzrost o 17,1 proc.

„Choć w najbliższym czasie utrzymają się niekorzystne warunki, ograniczenia podaży w Chinach złagodziły i uważamy, że globalne ożywienie gospodarcze będzie nadal stanowić podstawę chińskiego eksportu jeszcze w tym roku i w 2022 r.” -powiedział Louis Kuijs, dyrektor ds. Azji w Oxford Economics.

Eksport z krajów sąsiednich również w ubiegłym miesiącu wykazał zachęcający wzrost, a przesyłki z Korei Południowej przyspieszyły przy silnym popycie zagranicznym

Podział przesyłek pokazał szeroki wzrost we wszystkich rodzajach towarów, powiedziała Sheana Yue, asystent ekonomisty w Capital Economics.

„W szczególności odbicie chińskich towarów konsumpcyjnych, takich jak elektronika, meble i produkty rekreacyjne, prawdopodobnie odzwierciedlało detalistów w rozwiniętych gospodarkach, którzy uzupełniali swoje zapasy przed sezonem świątecznym” -powiedział Yue.

Co więcej, niektóre z korków portowych wydaje się usunąć w impulsie do chińskich spedytorów w zeszłym miesiącu.

Wschodnie porty przybrzeżne ucierpiały z powodu zatłoczenia, ponieważ terminal w drugim co do wielkości porcie kontenerowym w kraju został zamknięty na dwa tygodnie z powodu sprawy COVID-19. Spowodowało to dalszą presję na globalne łańcuchy dostaw, które już borykają się z niedoborem kontenerowców i wysokimi cenami surowców.

Rozciągnięta globalna zdolność przewozowa pozostawiła wiele pudełek gotowych towarów ułożonych na chińskich halach fabrycznych, co jest czynnikiem, który podskoczy do chińskich numerów eksportowych w nadchodzących miesiącach, powiedział Meng Xianglong, założyciel Heji Trade & Credit Research Centre z siedzibą w portowym mieście Ningbo.

„Myślę, że oczekuje się, że silny wzrost eksportu Chin przedłuży się do końca tego roku (około Bożego Narodzenia), a nawet na początku przyszłego roku”, powiedział Meng, dodając, że niektóre fabryki są w pełni zajęte do pierwszego kwartału 2022.

WIĘCEJ BODŹCÓW W TAP?

Jednak za solidnymi liczbami nagłówkowymi firmy zmagają się w terenie. W sierpniu firmy stanęły w obliczu rosnącej presji, ponieważ aktywność fabryk rosła w wolniejszym tempie, a sektor usług zmniejszył się. Globalny niedobór półprzewodników zwiększył obciążenie eksporterów.

Wydaje się, że kraj w dużej mierze opanował ostatnie ogniska koronawirusa w bardziej zakaźnym wariancie Delty, ale skłonił to do podjęcia środków, w tym masowych testów dla milionów ludzi, a także ograniczeń podróży w różnym stopniu w sierpniu.

Wielu analityków spodziewa się, że bank centralny dostarczy kolejną obniżkę kwoty banków gotówkowych, które muszą utrzymać w rezerwach jeszcze w tym roku, aby podnieść wzrost, oprócz lipcowej obniżki, która wydała około 1 bilion juanów (6,47 biliona dolarów) w długoterminowej płynności do gospodarki.

Import wzrósł w sierpniu o 33,1 proc. rok do roku, pobijając w sondażu Reutera oczekiwany wzrost o 26,8 proc., spowodowany wciąż wysokimi cenami surowców i częściowo odzwierciedlający statystyczny efekt niskich danych przed rokiem.

Ceny towarów pozostają podwyższone pomimo prób Pekinu, aby je ochłodzić. W lipcu import wzrósł o 28,1 proc.

Import węgla w Chinach w sierpniu wzrósł o 35,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim ze względu na małą podaż krajową i silny popyt. import rudy żelaza również wzrósł po raz pierwszy od pięciu miesięcy.

Chiny odnotowały w sierpniu nadwyżkę handlową w wysokości 58,34 mld USD, wobec prognoz sondażu na nadwyżkę 51,05 mld USD i 56,58 mld USD w lipcu.

Nadwyżka handlowa ze Stanami Zjednoczonymi-źródło wieloletnich tarć między dwoma mocarstwami gospodarczymi – wzrosła do 37,68 mld USD z 35,4 mld USD w lipcu-wyliczył Reuters na podstawie danych celnych.

rts

Dodaj komentarz