Globalne akcje rosną, ropa rośnie na Bliskim Wschodzie

blog

Globalne akcje rosną, ropa rośnie na Bliskim Wschodzie

Globalne akcje wzrosły 11. dzień z rzędu, aby osiągnąć nowy szczyt optymizmu w związku z wprowadzeniem szczepionek COVID-19 i nową pomocą fiskalną z Waszyngtonu, podczas gdy napięcia na Bliskim Wschodzie doprowadziły ropa do 13-miesięcznego szczytu.

Ponieważ coraz więcej ludzi jest zaszczepionych na kluczowych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone, a prezydent USA Joe Biden chce wpompować dodatkowe 1,9 bln dolarów w bodźce do gospodarki, tak zwany handel reflacyjny zebrał się w ostatnich dniach, informuje Reuters.

W piątek indeks zmienności Cboe, znany jako „wskaźnik strachu” Wall Street, zakończył się na najniższym poziomie od prawie roku. w poniedziałek wzrósł o 0,4 proc. dla najszerszej na świecie giełdy MSCI.

Biorąc pod uwagę mocniejszą, choć wakacyjną, azjatycką sesję, główne indeksy w Europie były morzem zieleni we wczesnych transakcjach. brytyjski FTSE 100 wzrósł o 2,2 proc.

Po zamknięciu rynków w Chinach i Hongkongu z okazji księżycowego Nowego Roku Japoński Nikkei stanął na czele, osiągając 1,9 proc.poziom 30 000 punktów po raz pierwszy od ponad trzech dekad.

E-mini futures dla S&P 500 również były wyższe, aż o 0,5 proc., choć amerykańskie giełdy są zamknięte w poniedziałek z okazji Dnia prezydenta.

Jeszcze w tym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone na ujawnienie minut ze styczniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA, na którym decydenci zdecydowali się pozostawić stopy bez zmian, na podpowiedzi dotyczące prawdopodobnego kierunku polityki pieniężnej.

Ci, którzy obawiają się wpływu żywiołowości rynku na perspektywy inflacji, również będą mieli do przeanalizowania świeże dane, a Wielka Brytania, Kanada i Japonia będą musiały zgłosić. W piątek największe gospodarki, w tym Stany Zjednoczone, opublikują wstępne lutowe indeksy menedżerów zakupów (PMI).

„Uważamy, że inwestorzy powinni przygotować się na ataki zmienności, ale traktować je jako szanse, a nie zagrożenia”, powiedział Mark Haefele, dyrektor inwestycyjny w UBS Global Wealth Management. „Zalecamy inwestorom, aby trzymali się długoterminowych planów finansowych i nadal wykorzystywali nadmiar gotówki.”

Ropa dołączyła do rynków akcji w pchaniu wyżej, osiągając najwyższy poziom od stycznia 2020 r.w nadziei, że amerykański bodziec zwiększy gospodarkę i popyt na paliwo, a po tym, jak koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej walcząca w Jemenie powiedziała, że przechwyciła ładowany materiałami wybuchowymi dron wystrzelony przez powiązaną z Iranem grupę Houthi.

Ropa Brent wzrosła o 1,2 proc. do 63,15 USD za baryłkę. Amerykańska ropa naftowa zyskała 1,2 proc. do 60,21 USD, tuż przed wcześniejszymi wzlotami.

Z aktywami ryzyka na korzyść, bezpieczne przystanie spadły. złoty spadł o 0,2 proc. do 1819 USD za uncję. 10-letnia rentowność Bund w Niemczech wzrosła o 4 punkty bazowe do 5 i pół miesiąca i wyniosła -0,376 proc., a rentowność obligacji 30-letnich, do tej pory o 20 punktów bazowych, wzrosła do 8 miesięcy i wyniosła 0,13 proc. Na początku tego miesiąca handlowali na terytorium o ujemnych dochodach.

Tymczasem rentowność Szwajcarskich 30-letnich obligacji skarbowych po raz pierwszy od początku 2020 r.wzrosła powyżej 0%.

Dolar pozostał blisko dwutygodniowych spadków, ponieważ inwestorzy uważniej przyglądali się tempu odbicia amerykańskiej gospodarki. Wobec koszyka walut ostatni spadek wyniósł około 0,1 proc.

Bitcoin, w międzyczasie, odzyskane niektóre z jego nocną słabość do handlu w dół 1.8 procent w $47,801.18, poniżej rekordowego poziomu $49,714.66.

Dodaj komentarz