Indyjskie skoki wzrostu w kwietniu-czerwcu

blog

Indyjskie skoki wzrostu w kwietniu-czerwcu

Indyjska gospodarka odbiła się w kwietniu-czerwcu, nawet gdy druzgocąca druga fala Covid-19 ogarnęła kraj, ze wzrostem o ponad 20 procent w porównaniu do roku wcześniej spowodowanym wzrostem produkcji i wyższymi wydatkami konsumentów.

Ekspansja jednak spadła z 21,4 proc. przewidywanych przez bank centralny, co niektórzy analitycy stwierdzili, że sprawi, że Bank Rezerw Indii (RBI) będzie bardziej skłonny do zachowania akomodacyjnego stanowiska co najmniej do końca roku, donosi Reuters.

Produkt krajowy brutto wzrósł w kwietniu-czerwcu o 20,1 proc., w pierwszym kwartale roku podatkowego Indii, w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, napędzany głównie produkcją i budownictwem-poinformowało we wtorek Ministerstwo statystyki.

Było to zgodne z prognozą Reutersa na 20,0 proc. i w porównaniu z rekordowym spadkiem o 24,4 proc. w tym samym kwartale 2020 r.

Okres ten obejmował drugą falę pandemii koronawirusa od kwietnia do maja, ale aktywność była mniej dotknięta niż podczas początkowego rozprzestrzeniania się w ubiegłym roku, ponieważ podjęte środki były mniej rygorystyczne.

Indyjska gospodarka, trzecia co do wielkości w Azji, skurczyła się o 7,3% w 2020/21, umieszczając ją wśród największych gospodarek dotkniętych kryzysem Covid-19.

Główny doradca ekonomiczny rządu kV Subramanian powiedział, że prywatne inwestycje i wydatki konsumpcyjne napędzają ożywienie w kształcie litery V,i że gospodarka jest dobrze przygotowana do radzenia sobie ze skutkami jakiegokolwiek ruchu Rezerwy Federalnej USA w celu zaostrzenia płynności.

„Indie są gotowe na silniejszy wzrost”, powiedział, powołując się na reformy rządowe i złagodzenie presji inflacyjnej, jednocześnie ostrzegając, że niektóre służby nadal nie widzą „zielonych pędów”.

Podczas gdy zaawansowane gospodarki dostarczyły ogromnych bodźców do wspierania konsumpcji, premier Narendra Modi zdecydował się zwiększyć wydatki na infrastrukturę i kontynuować prywatyzację przedsiębiorstw państwowych oraz reformy podatkowe, aby wzmocnić Perspektywy wzrostu w Indiach, zapewniając jednocześnie ubogim bezpłatną żywność.

RBI, który utrzymał luźną politykę pieniężną, prognozuje roczny wzrost na poziomie 9,5 proc. w bieżącym roku fiskalnym, ostrzegając jednocześnie o możliwości wystąpienia trzeciej fali pandemii.

Wydatki konsumpcyjne, główny czynnik napędzający gospodarkę, wzrosły w okresie kwiecień-czerwiec o 19,34 proc. rok do roku, ale pozostały niższe niż przed pandemią.

Inwestycje wzrosły o 55,3 proc. w porównaniu ze wzrostem o 10,9 proc. w poprzednim kwartale, podczas gdy wydatki państwa skurczyły się o 5 proc. po wzroście o 28,3 proc. w okresie styczeń-marzec-wykazały wtorkowe dane.

Roczny wzrost produkcji o 49,6% w kwietniu-czerwcu był skokiem z 6,9% w poprzednim kwartale i pokazał, że nowe krawężniki anty-Covid-19 miały tylko ograniczony wpływ na aktywność.

Ryzyko Wzrostu Zakażeń

Wielu analityków stwierdziło, że ryzyko nasilenia infekcji z wariantu Delta i powolne tempo szczepień w niektórych państwach może spowolnić tempo, jednak gospodarka prawdopodobnie nie odzyska przed pandemią wielkości około 2,9 biliona dolarów przed połową roku podatkowego 2022-23.

„Postęp w szczepieniach będzie kluczowy, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia trzeciej fali zakażeń i doświadczenia krajów, które były tego świadkami” – powiedział Sreejith Balasubramanian, ekonomista ds. zarządzania funduszami w IDFC AMC w Bombaju.

Handel detaliczny, sprzedaż samochodów, produkcja rolna, Budownictwo i eksport wzrosły od czerwca, co potwierdza rządowy postulat szybkiego ożywienia, ale sektory takie jak transport i Turystyka pozostają słabe.

Wiele wskaźników perspektywicznych pozostaje poniżej poziomu sprzed pandemii, zauważył Shashank Mendiratta, ekonomista IBM w New Delhi.

„Przy znacznym luzu w gospodarce, konieczne będzie dalsze wsparcie polityczne, aby przywrócić aktywność do normalności” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Message *
Name*
Email *