Islandia wybiera pierwszy w Europie Kobiecy Parlament

blog

Islandia wybiera pierwszy w Europie Kobiecy Parlament

Islandia wybrała parlament z większością kobiet, przełomowy dla równości płci w państwie wyspiarskim na północnym Atlantyku, w głosowaniu, w którym partie centrowe osiągnęły największe zyski.

Po podliczeniu wszystkich głosów w niedzielę kandydatki zajęły 33 miejsca w 63-osobowym parlamencie Islandii, Althingu. Trzy partie w ustępującym koalicyjnym rządzie pod przewodnictwem premier Katrin Jakobsdottir zdobyły łącznie 37 mandatów w sobotnim głosowaniu, o dwa więcej niż w ostatnich wyborach i prawdopodobnie nadal będą rządzić.

Wybory sprawiają, że Islandia jest jedynym krajem w Europie i jednym z niewielu na świecie, z większością kobiet prawodawców. Według Unii Międzyparlamentarnej Rwanda jest liderem na świecie. kobiety stanowią 61 proc. Izby Deputowanych, a Kuba, Nikaragua i Meksyk mają zaledwie ponad 50 proc. Na całym świecie organizacja twierdzi, że nieco ponad jedna czwarta ustawodawców to kobiety.

Kamień milowy dla kobiet przychodzi mimo słabego wyniku dla partii lewicowych, gdzie kandydatki są częściej faworytkami.

Profesor polityki Silja Bara Omarsdottir powiedziała, że parytety płci wprowadzone przez lewicowe partie w ciągu ostatniej dekady zdołały stworzyć nową normę w całym spektrum politycznym Islandii.

„Nie można już ignorować równości płci przy wyborze kandydatów” – powiedziała.

Sondaże opinii publicznej sugerowały zwycięstwo lewicowych partii w nieprzewidywalnych wyborach, w których 10 partii rywalizowało o miejsca. Jednak centroprawicowa Partia Niepodległości zdobyła największy udział w głosowaniu, zdobywając 16 mandatów, z czego siedem przypadło kobietom. Centrowa Partia Postępowa świętowała największy zysk, zdobywając 13 mandatów, o pięć więcej niż poprzednio.

Przed wyborami obie partie utworzyły trzypartyjny rząd koalicyjny Islandii, wraz z lewicową partią Zielonych Jakobsdottir. Jej partia straciła kilka mandatów, ale utrzymała osiem, wyprzedzając prognozy sondażowe.

Trzy rządzące partie nie ogłosiły, czy będą współpracować przez kolejną kadencję, ale biorąc pod uwagę silne poparcie wyborców, wydaje się to prawdopodobne. Powstanie i ogłoszenie nowego rządu zajmie kilka dni, jeśli nie tygodni.

Zmiana klimatu zajęła wysokie miejsce w programie wyborów w Islandii, kraju wulkanicznych wysp pokrytych lodowcem, liczącym około 350 000 ludzi na północnym Atlantyku. Wyjątkowo ciepłe lato według islandzkich standardów – z 59 dniami temperatur powyżej 20 C (68 F) – i kurczące się lodowce pomogły w globalnym ociepleniu agendy politycznej, donosi AP.

Wydaje się jednak, że nie przełożyło się to na zwiększone poparcie dla żadnej z czterech lewicowych partii, które prowadziły kampanię na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla o więcej niż Islandia jest zobowiązana do przestrzegania paryskiego porozumienia klimatycznego.

Wśród członków parlamentu są najstarsi i najmłodsi prawodawcy, którzy kiedykolwiek zajęli miejsce w Islandii: 72-letni współwłaściciel hamburgera Tomasson i 21-letnia studentka prawa Lenya Run Karim, córka kurdyjskich imigrantów, która należy do antyestablishmentowej Partii Piratów.

„Chcę poprawić traktowanie Islandii uchodźców i osób ubiegających się o azyl”, powiedziała Associated Press, obiecując zabrać głos w imieniu młodych ludzi w parlamencie. „Nasze pomysły muszą być bardziej wysłuchane.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Message *
Name*
Email *