Konfrontacja z dziedzictwem nierówności w oświetleniu architektonicznym

blog

Konfrontacja z dziedzictwem nierówności w oświetleniu architektonicznym

Pracując w oświetleniu teatralnym, projektowaniu oświetlenia architektonicznego, sprzedaży, a następnie z powrotem w projektowaniu, zostałem postawiony na miejscu jako jedyna osoba koloru w przestrzeni. Ta druga osoba niekoniecznie próbowała to zrobić, ale mówiła z własnego miejsca pocieszenia—że „to są powiedzenia, których używamy” i „to są żarty, które opowiadamy.”Te chwile są izolujące i bez innej osoby z inną perspektywą w pokoju, muszę wybrać, czy mam się wypowiedzieć, czy odpuścić i żyć, aby walczyć kolejny dzień.

Potrzeba było intensywnych, tragicznych wydarzeń 2020 roku, aby wszyscy dokładnie przyjrzeli się temu, co akceptujemy, emocjonalnym kosztom pracy i temu, co możemy zrobić lepiej. To było dla mnie trudne—zdałem sobie sprawę, że nie robię wystarczająco dużo. Powiedziałam mężowi: „nie jestem lekarzem ,liderem Praw Obywatelskich ani politykiem. Przez większość czasu ludzie nawet nie rozumieją, co robię. Jak mogę pomóc ludziom i chronić naszych młodych chłopców? Nie mogę powstrzymać czarnych przed zabiciem przez policję.”Te uczucia bezsilności w połączeniu z poważną refleksją uświadomiły mi, że chociaż nie mogłem uratować żadnego z utraconych żyć, mogę zmienić życie ludzi koloru za pomocą czegoś, co dobrze znam: oświetlenia.

Współtworzyłem Chromatic z Nickiem Albertem, NOMA, aby zbadać, w jaki sposób społeczność oświetleniowa może kwestionować i konfrontować dziedzictwo nierówności, które ścieka przez decyzje społeczne i systemy, w tym infrastrukturę. Czy oświetlenie jest sprawiedliwe czy równie dostępne? W jaki sposób jakość oświetlenia różni się między społecznościami kolorów i głównie białych społeczności? Jak układa się skrzyżowanie rasy i dochodu z oświetleniem? W jaki sposób możemy aktywować obszary o niedostatecznym zasięgu i zachęcać do inwestycji zewnętrznych? Jak możemy pomóc społecznościom cieszyć się dumą ze swoich dzielnic?

 

 

Najlepszą częścią naszej praktyki jest to, że czarna kobieta i biały mężczyzna mogą usiąść i prowadzić uczciwe, dogłębne rozmowy o rzeczach, które sprawiają, że wszyscy czują się nieswojo. Możemy czuć się nieswojo. Z wdziękiem, cierpliwością i zrozumieniem mówimy: „będziemy rozmawiać o rasie, płci, równości, integracji i dostępności, ponieważ jeśli nie możemy, to jak zaangażujemy naszych klientów w te rozmowy?”

Zajęcie się tymi ideami sprawiedliwości i dostępności wydaje się nas wyróżniać w tej dziedzinie. Jesteśmy dobrzy w detalowaniu i rozpoznawaniu ciemności i jakości światła-każdy projektant oświetlenia powinien to robić. Ale nie słyszę, jak branża oświetleniowa mówi: „jak możemy wyjść poza zrównoważony rozwój i powiązać go z strukturalnym rasizmem, który wpływa na społeczności kolorów?”

Jeśli Przemysł to mówi, Chcę to usłyszeć. Do tego czasu chromatyczny może być tym głosem. Cieszymy się, że możemy wkroczyć w tę rolę i powiedzieć: „mamy tutaj misję wykraczającą poza to, ile watów możemy zaoszczędzić.”Możemy spojrzeć na to, jak dzielnice z 30-metrowym ramieniem masztu i ogromnymi oprawami LED wysyłającymi światło we wszystkich kierunkach czują się w porównaniu z dzielnicami z pięknymi latarniami, których mieszkańcy nadal widzą Gwiazdy. Jakie ukryte lub niewypowiedziane uprzedzenia doprowadziły do tych odmiennych warunków?

Co równie ważne, nasza firma jest przykładem prawdziwego allyship. Nie ma znaczenia, ilu kolorowych ludzi mówi: „to jest to, czego potrzebujemy, to jest to, o co prosimy”, jeśli inni nie mogą zrozumieć lub nawet uznać, że rasizm istnieje.

Przed morderstwem George ’ a Floyda, nie można mówić o wyścigu w miejscu pracy, ponieważ byłby oznaczony jako ktoś, kto powoduje problemy lub oskarżony o grę karty wyścigu. Teraz wiele firm skłania się do rozmów o byciu Czarnym na świecie i szerzej o byciu osobą kolorową, szczególnie z gwałtownym wzrostem ataków na społeczności Wysp azjatyckich i Pacyfiku. A ja na to: „ok, zaczynamy.”To jest początek. To będzie niewygodne i nie będziemy się z tym zgadzać. Ale musimy mówić z miejsca osobistej prawdy i musimy być otwarci, a nie defensywni. Wszystko to zajmie trochę czasu, aby przejść.

Chromatic aktywnie pracuje nad wieloma wysokiej klasy projektami mieszkaniowymi i niektórymi projektami komercyjnymi. Prowadzimy rozmowy z naszymi klientami na temat misji Chromatic i tego, jak wykorzystujemy nasze przychody do wspierania naszej sprawy i naszej pracy. Rozpoczęliśmy Light Privilege, projekt badawczy mający na celu zbadanie skrzyżowania jakości światła z demografią rasową i dochodową różnych dzielnic Los Angeles. Do tej pory przeanalizowaliśmy badania na temat tego, jak jakość światła zewnętrznego, rozmieszczenie i wykorzystanie w nocy różnią się w zależności od tego, kto potrzebuje światła. Na przykład jeden z artykułów opisuje, w jaki sposób społeczności imigrantów w dolinie Rio Grande nie mogą uzyskać oświetlenia ulicznego w swoich dzielnicach; inni badają, czy zwiększenie poziomu oświetlenia w nocy zmniejsza wskaźniki przestępczości. Mamy nadzieję opublikować nasze oryginalne wyniki w przyszłości.

Uczę również studentów o zawodzie oświetleniowym. „Oto branża, o której możesz nie wiedzieć”, mówię im. „I potrzebuje cię, ponieważ nie jesteśmy bardzo zróżnicowani.”Możemy stworzyć niezwykle szeroką sieć talentów, ponieważ projektanci oświetlenia mogą osiągnąć sukces na różnych ścieżkach edukacyjnych, w przeciwieństwie do architektów i inżynierów.

W miarę jak nasza firma rozwija swoją sieć, chcemy być w stanie powiedzieć: „Hej, przekazujemy fundusze, aby dzieci mogły pojechać na obóz architektoniczny. Oto informacje na wypadek, gdybyś chciał to zrobić.”Przekazujemy również nasz czas na rzecz biura oświetleniowego w Los Angeles, abyśmy mogli przemawiać podczas Dni Kariery. Właśnie to robimy.

Mam nadzieję, że ludzie na stanowiskach władzy w branży zaczną pytać: „jak możemy dotrzeć szerzej? Jak możemy zaprojektować i zaplanować przestrzenie, aby stały się bardziej dostępne dla większej liczby ludzi?”Te dyskusje byłyby wygraną. Uznanie to wygrana.

Oświetlenie to coś więcej niż fizyczne widzenie rzeczy. Chodzi o zapewnienie widoczności z kontekstowego punktu widzenia różnym dzielnicom, firmom i ludziom. Chcemy, aby przestrzenie, które tworzymy, były inkluzywne. Każdy zasługuje na dostęp do wysokiej jakości projektowania, architektury, oświetlenia, kształtowania krajobrazu, usług inżynieryjnych i komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Message *
Name*
Email *