Kryzys energetyczny może doprowadzić do spowolnienia światowego ożywienia gospodarczego-mówi Mae

blog

Kryzys energetyczny może doprowadzić do spowolnienia światowego ożywienia gospodarczego-mówi Mae

Oczekuje się, że globalny kryzys energetyczny zwiększy popyt na ropę naftową o pół miliona baryłek dziennie (bpd) i może wywołać inflację i spowolnić ożywienie na świecie po pandemii COVID-19-poinformowała w czwartek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).

Ceny ropy naftowej i gazu ziemnego wzrosły ostatnio do wieloletnich wzlotów, po czym ceny energii wzrosły do rekordowego poziomu, ponieważ powszechne niedobory energii pochłaniają Azję i Europę, donosi Reuters.

„Rekordowe ceny węgla i gazu, a także ciągłe przerwy w dostawach energii skłaniają sektor energetyczny i energochłonne branże do zwrócenia się na ropę naftową, aby utrzymać światło i szum operacji” – powiedziała Mae w miesięcznym raporcie o ropie.

– Wyższe ceny energii dodatkowo zwiększają presję inflacyjną, która wraz z przerwami w dostawie prądu może prowadzić do mniejszej aktywności przemysłowej i spowolnienia ożywienia gospodarczego.”

W rezultacie przewiduje się, że w przyszłym roku światowe zapotrzebowanie na ropę naftową powróci do poziomu sprzed pandemii-dodała Agencja z Paryża. Spółka dokonała korekt w górę swoich prognoz popytu na ten rok i 2022, zwiększając je odpowiednio o 170 000 bpd i 210 000 bpd.

Wzrost popytu w minionym kwartale doprowadził do największego spadku zapasów produktów naftowych od ośmiu lat, podczas gdy poziom magazynowania w krajach OECD był najniższy od początku 2015 r.

Tymczasem Mae oszacowała, że grupa producentów OPEC+ w czwartym kwartale tego roku osiągnie poziom 700 000 bpd poniżej szacowanego popytu na ropę naftową, co oznacza, że popyt będzie przewyższał podaż co najmniej do końca 2021 roku.

Wolne moce produkcyjne grupy mają się szybko kurczyć, ostrzegła, z 9 mln bpd w pierwszym kwartale tego roku do zaledwie 4 mln bpd w drugim kwartale 2022 roku.

Ta zdolność produkcyjna koncentruje się w niewielkiej garstce państw Bliskiego Wschodu, a jej spadek podkreśla potrzebę zwiększenia inwestycji w celu zaspokojenia przyszłego popytu.

„Wzrost wydatków na przejście na czystą energię zapewnia drogę do przodu, ale musi to nastąpić szybko, inaczej globalne rynki energii będą musiały stawić czoła wyboistej drodze”, powiedział raport

Ogłaszając swoje sztandarowe roczne prognozy energetyczne przed kluczową konferencją klimatyczną w Wielkiej Brytanii w przyszłym miesiącu, Mae w środę powiedział, że ożywienie gospodarcze po pandemii było „niezrównoważone” i obracało się zbytnio w paliwach kopalnych.

Inwestycje w energię odnawialną muszą potroić się do końca dekady, jeśli świat ma nadzieję na skuteczną walkę ze zmianami klimatycznymi-poinformowano w środę.

Dodaj komentarz