Rosnące przypadki Covid-19 osłabiają zaufanie konsumentów w USA

blog

Rosnące przypadki Covid-19 osłabiają zaufanie konsumentów w USA

Zaufanie konsumentów w USA spadło do sześciomiesięcznego niskiego poziomu w sierpniu, ponieważ obawy o wzrost zakażeń Covid-19 i wyższą inflację przyćmiły perspektywy dla gospodarki.

Sondaż z konferencji zarządu we wtorek pokazał konsumentów mniej skłonni do zakupu domu i dużych pozycji biletów, takich jak pojazdy silnikowe i głównych urządzeń gospodarstwa domowego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, wspieranie pogląd, że wydatki konsumenckie ostygnie w trzecim kwartale po dwóch kwartałach solidnego wzrostu, informuje Reuters.

Mimo to, coraz więcej konsumentów planuje wyjechać na wakacje, co wskazuje na rotację wydatków z towarów na usługi, ponieważ działalność gospodarcza nadal się normalizuje po przewrocie spowodowanym pandemią koronawirusa. Zwiększone wydatki na usługi, które stanowią większość działalności gospodarczej, powinny utrzymać poziom wydatków konsumenckich.

„Raport podnosi flagę ostrzegawczą, że jeśli pandemia się pogorszy, a biorąc pod uwagę ciągłą niechęć wielu osób do szczepienia, jest to realna możliwość, możemy zobaczyć ludzi ukrywających fundusze na wszelki wypadek”, powiedział Joel Naroff, główny ekonomista Naroff Economics w Holandii w Pensylwanii. „Mogliśmy zaobserwować wzrost umiarkowany szybciej niż oczekiwano.”

Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board spadł w tym miesiącu do poziomu 113,8, najniższego od lutego, z 125,1 w lipcu. Ekonomiści ankietowani przez Reutera prognozowali spadek indeksu do 124,0. Przerwa w badaniu miała miejsce 25 sierpnia, przed zabiciem 13 członków służby w Afganistanie, a Huragan Ida uderzył w Luizjanę.

Środek, który kładzie większy nacisk na rynek pracy, zachował się dobrze w porównaniu do innych badań. Badanie konsumentów przeprowadzone przez University of Michigan wykazało, że nastroje spadają w sierpniu do blisko dziesięcioletnich spadków z powodu rosnących cen towarów takich jak żywność i benzyna, a także odradzania się przypadków Covid-19, które były napędzane przez wariant Delta koronawirusa.

„Podczas gdy odrodzenie się COVID-19 i obawy inflacyjne osłabiły zaufanie, jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że ten spadek spowoduje znaczne ograniczenie wydatków konsumentów w nadchodzących miesiącach”, powiedziała Lynn Franco, starszy dyrektor ds. wskaźników ekonomicznych w Conference Board w Waszyngtonie.

Oczekiwania inflacyjne konsumentów w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosły do 6,8 proc. z 6,6 proc. w ubiegłym miesiącu. Są jednak oznaki, że presja cenowa osiągnęła szczyt, a dane z zeszłego tygodnia pokazują, że preferowana przez Rezerwę Federalną miara inflacji odnotowała najmniejszy wzrost od pięciu miesięcy w lipcu.

Główne indeksy Wall Street unosiły się w pobliżu rekordowych rekordów. Dolar był stabilny wobec koszyka walut. Ceny Skarbu USA były niższe.

Rynek Pracy Trzyma Się

Tak zwana różnica rynku pracy, wynikająca z danych na temat opinii respondentów na temat tego, czy miejsca pracy są obfite, czy trudne do zdobycia, spadła do wciąż wysokiego odczytu 42,8 w tym miesiącu z 44,1 w lipcu, który był najwyższy od lipca 2000 roku.

Środek ten ściśle koreluje ze stopą bezrobocia w uważnie obserwowanym raporcie o zatrudnieniu Departamentu Pracy.

„To nadal wysłać dość korzystny sygnał o warunkach na rynku pracy,” powiedział Daniel Silver, Ekonomista w JPMorgan w Nowym Jorku.

Jak wynika z badania Reutersa wśród ekonomistów, w sierpniu płace niefarmowe wzrosły prawdopodobnie o 750 tys. po wzroście o 943 tys. w lipcu. Przewiduje się, że stopa bezrobocia spadnie do 5,2 proc. Z 5,4 proc. w ubiegłym miesiącu.

Chociaż w tym miesiącu mniej gospodarstw domowych zamierza kupować trwałe towary przemysłowe, takie jak pojazdy silnikowe i sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak pralki i suszarki do ubrań, oczekuje się, że więcej podróżuje w kraju, a wiele z nich zamierza latać do swoich miejsc docelowych.

Gospodarstwa domowe zgromadziły co najmniej 2,5 biliona dolarów nadwyżki oszczędności podczas pandemii, kładąc silny fundament pod wydatki konsumentów. Szacunki wzrostu produktu krajowego brutto w trzecim kwartale wynoszą około 5 proc. w skali roku. W drugim kwartale gospodarka rosła w tempie 6,6 proc.

Badanie Conference Board wykazało również mniej entuzjazmu wśród konsumentów do zakupów domów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w związku z wyższymi cenami domów, które odsuwają niektórych nabywców po raz pierwszy z rynku.

Popyt na mieszkania gwałtownie wzrósł na początku pandemii, gdy Amerykanie szukali bardziej przestronnych mieszkań dla biur domowych i szkół domowych, ale podaż znacznie się opóźniła, napędzając wzrost cen domów. Szczepienia Covid – 19 pozwoliły niektórym pracodawcom odwołać pracowników do urzędów. Szkoły i uniwersytety ponownie otworzyły się na naukę osobistą.

Osobny raport we wtorek pokazał, że S&P CoreLogic Case – Shiller National home price index wzrósł w czerwcu rekordowo o 18,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim po wzroście o 16,8 proc. w maju. Ekonomiści uważają jednak, że inflacja cen domów osiągnęła szczyt, a domy stają się mniej przystępne, zwłaszcza dla kupujących po raz pierwszy.

„Niektóre wczesne dane sugerują, że szał kupujących doświadczonych tej wiosny maleje, choć wielu nabywców nadal pozostaje na rynku” – powiedziała Selma Hepp, zastępca głównego ekonomisty w CoreLogic. „Niemniej jednak, mniej konkurencji i więcej domów na sprzedaż sugerują, że możemy być widząc szczyt przyspieszenia ceny domu. W przyszłości wzrost cen mieszkań może się zmniejszyć, ale pozostanie dwucyfrowy do końca roku.”

Trzeci raport Federalnej Agencji Finansów mieszkaniowych (FHFA) pokazał, że indeks cen mieszkań wzrósł rekordowo o 18,8 proc.w ciągu 12 miesięcy do czerwca. W drugim kwartale ceny mieszkań wzrosły o 17,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. FHFA uważa, że ceny domów osiągnęły szczyt w czerwcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Message *
Name*
Email *