Światowa gospodarka odczuwa szczyptę wzrostu kosztów

blog

Światowa gospodarka odczuwa szczyptę wzrostu kosztów

Od misek z wołowiną w Tokio po smażonego kurczaka w Londynie, konsumenci zaczynają odczuwać szczyptę wzrostu kosztów zmywania globalnej gospodarki.

Ożywienie działalności gospodarczej w wyniku złagodzenia ograniczeń związanych z koronawirusem ujawniło niedobory w łańcuchach dostaw, a przedsiębiorstwa usiłują znaleźć pracowników, statki, a nawet paliwo do fabryk energetycznych, zagrażając ożywieniu koniunktury.

Największy brytyjski producent kurczaków ostrzegł, że 20-letni tani binge żywności w kraju zbliża się do końca i powiedział, że inflacja cen żywności może trafić dwucyfrowe.

„Dni, w których można było nakarmić czteroosobową rodzinę kurczakiem o wadze 3 funtów (4 dolary), dobiegają końca”, powiedział Ranjit Singh Boparan, właściciel Grupy 2 Sióstr.

Gwałtowny niedobór pracowników magazynów, kierowców ciężarówek i rzeźników, ponieważ piąta co do wielkości gospodarka świata zajmuje się Brexitem, a także COVID-19, zaostrza globalne napięcia, informuje Reuters.

Nawet w Japonii, gdzie słaby wzrost spowodował, że ceny wielu rzeczy – a także płace – nie wzrosły zbytnio od dziesięcioleci, konsumenci i przedsiębiorstwa stoją w obliczu szoku cenowego za podstawowe produkty, takie jak kawa i miski z wołowiną.

Podstawowa inflacja konsumentów w Japonii przestała spadać dopiero w sierpniu, wywołując 12-miesięczną falę deflacyjną. Ekonomiści i decydenci polityczni spodziewają się, że ostatnie wzrosty cen odzwierciedlą się w oficjalnych danych w najbliższych miesiącach.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powtórzyła, że wzrost gospodarczy w Europie jest postrzegany jako tymczasowy i powiedziała, że nie ma oznak, że ostatni wzrost gospodarczy jest osadzony w płacach.

„Wpływ tych czynników powinien zniknąć … w przyszłym roku, zmniejszając roczną inflację ” – powiedział Lagarde.

Oczekuje się, że inflacja w strefie Euro osiągnie do końca roku 4,0 proc., czyli dwukrotnie więcej niż cel EBC, a rosnąca liczba ekonomistów widzi, że utrzyma się powyżej celu w 2022 r.

W Stanach Zjednoczonych, prezydent Joe Biden w środę wezwał sektor prywatny, aby pomóc złagodzić blokady łańcucha dostaw, które grożą zakłóceniem sezonu świątecznego w USA.

Biden powiedział, że Port w Los Angeles dołączy do portu w Long Beach, pracując przez całą dobę, aby rozładować około 500 000 kontenerów czekających na morzu, podczas gdy Walmart, Target i inni wielcy sprzedawcy detaliczni rozszerzą działalność nocną, aby pomóc zaspokoić potrzeby dostawy.

ZIMNY FRONT

Kurczące się zasilacze sugerują ponure zimowe perspektywy w niektórych częściach świata.

Gdy północne Chiny chłoną, ceny węgla utrzymywały się w pobliżu rekordowych rekordów, a elektrownie zaopatrywały się w paliwo, aby złagodzić kryzys energetyczny, który spowodował inflację w bramie fabrycznej w drugiej co do wielkości gospodarce świata do co najmniej 25-letniego wysokiego poziomu we wrześniu.

Półki puste ze świeżym kurczakiem w supermarkecie, ponieważ liczba przypadków koronawirusa na całym świecie nadal rośnie, w Londynie, Wielka Brytania, 15 marca 2020 r.

Kryzys energetyczny, spowodowany niedoborami węgla, wysokimi cenami paliw i dynamicznym popytem przemysłowym po pandemii, spowodował wstrzymanie produkcji w wielu chińskich fabrykach, w tym wielu zaopatrujących Duże światowe marki, takie jak Apple Inc.

Słaby popyt ogranicza jednak inflację konsumencką, zmuszając decydentów politycznych do podążania po linie między wspieraniem gospodarki a dalszym podsycaniem cen producenta.

Niewiele jest oznak ulgi w kosztach energii. w czwartek kontrakty na ropę Brent przekroczyły 84 dolary za baryłkę. spodziewamy się, że gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego spowoduje przejście na ropę, aby zaspokoić potrzeby związane z zimowym ogrzewaniem.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna powiedziała, że kryzys energetyczny może zwiększyć popyt na ropę naftową o pół miliona baryłek dziennie (bpd).

„Wyższe ceny energii przyczyniają się również do presji inflacyjnej, która wraz z przerwami w dostawie prądu może prowadzić do mniejszej aktywności przemysłowej i spowolnienia ożywienia gospodarczego” – powiedziała Mae w miesięcznym raporcie na temat ropy naftowej.

Najlepsze instytuty gospodarcze obniżyły wspólną prognozę na 2021 r. wzrostu gospodarczego w Niemczech, największej gospodarce Europy, do 2,4 proc. Z 3,7 proc., ponieważ wąskie gardła w dostawach utrudniają produkcję, potwierdzając historię agencji Reuters.

W odpowiedzi na kryzys Biały Dom rozmawiał z amerykańskimi producentami ropy naftowej i gazu o pomocy w obniżeniu kosztów paliwa-poinformowały Reuters dwa źródła znające tę sprawę.

Średni koszt detaliczny galonu benzyny w USA jest wysoki na siedem lat, a amerykański Departament Energii spodziewa się, że zimowe koszty paliwa wzrosną. Produkcja ropy naftowej i gazu pozostaje poniżej krajowego szczytu osiągniętego w 2019 roku.

ŻETONY WCIĄŻ W DÓŁ

Holenderska firma zajmująca się nawigacją i mapami cyfrowymi TomTom , zgłaszając większą niż oczekiwano kwartalną stratę rdzenia, ostrzegła, że problemy z łańcuchem dostaw w sektorze motoryzacyjnym mogą trwać do pierwszej połowy 2022 roku.

Globalny niedobór chipów półprzewodnikowych zmusił producentów samochodów do ponownego zatrzymania produkcji po zakłóceniach związanych z koronawirusem.

Włosko-amerykański producent pojazdów CNH Industrial NV powiedział w środę, że tymczasowo zamknie kilka europejskich zakładów produkcyjnych pojazdów rolniczych, użytkowych i układów napędowych z powodu trudności w pozyskiwaniu komponentów.

„Wspólnie nie doceniliśmy, jak duże problemy z łańcuchem dostaw, a zwłaszcza niedobory półprzewodników, były lub stały się”, TomTom Dyrektor Finansowy taco Titulaer powiedział Reuters.

Rosnący popyt jest dobrodziejstwem dla niektórych jednak: tajwański TSMC, największy na świecie producent chipów kontraktowych, odnotował prawie 14 procentowy skok zysku w trzecim kwartale.

TSMC i Tajwan stały się centrum wysiłków na rzecz rozwiązania globalnego niedoboru chipów, który uderzył również producentów smartfonów, laptopów i urządzeń konsumenckich.

Niektóre firmy, takie jak Toyota Motor Corp, intensyfikują wysiłki na rzecz ponownego uruchomienia produkcji. Japoński producent samochodów ma nadzieję zrobić to w grudniu z odbiciem dostaw od dostawców dotkniętych pandemią – poinformowały trzy źródła Reuters.

Powiedzieli, że Toyota poprosiła dostawców o nadrobienie utraconej produkcji, aby mogli zbudować dodatkowe 97 000 pojazdów między grudniem a marcem, prawdopodobnie dodając weekendowe zmiany.

W Wielkiej Brytanii właściciel sieci dyskontowej Poundland ostrzegł, że presja na globalne łańcuchy dostaw wzrosła, a mniejsza dostępność surowców prowadzi do inflacji cen towarów.

Grupa Pepco stwierdziła, że do tego doszło z powodu ograniczonej pojemności kontenerów, co znacznie zwiększyło koszty wysyłki.

Ale w niektórych rzadkich dobrych wiadomościach dla konsumentów, Pepco powiedział, że nie przejdzie większość wyższych kosztów na.

Dodaj komentarz