Talibowie walczą z afgańską gospodarką

blog

Talibowie walczą z afgańską gospodarką

W środę po ostatecznym wycofaniu sił amerykańskich, nowi talibowie walczyli o utrzymanie funkcjonowania kraju. zagraniczni donatorzy alarmują o zbliżającym się kryzysie humanitarnym-informuje Reuters.

Dwa tygodnie po tym, jak zamach talibów na Kabul przyniósł chaotyczny koniec 20-letniej wojny, islamscy bojownicy nie wybrali jeszcze nowego rządu ani nie ujawnili, jak zamierzają rządzić.

W próżni administracyjnej ceny wzrosły, a tłumy zebrały się w bankach, aby wypłacić gotówkę.

Ciężko uzbrojeni bojownicy narzucili kontrolę nad stolicą, ale talibscy urzędnicy zmagali się z utrzymaniem szpitali i maszyn rządowych w ruchu po zakończeniu ogromnego nalotu obcokrajowców i Afgańczyków, którzy pomagali siłom zachodnim.

Nowy, mianowany przez talibów szef banku centralnego starał się uspokoić banki.grupa chce w pełni funkcjonującego systemu finansowego, ale jak dotąd nie podała szczegółów na temat tego, w jaki sposób będzie dla niego dostarczać środki-poinformowali bankierzy zaznajomieni ze sprawą.

Katarska telewizja Al Jazeera poinformowała, że eksperci techniczni z Kataru przybyli na prośbę talibów w celu omówienia wznowienia operacji na lotnisku w Kabulu, obecnie nieoperacyjnym.

Minister Spraw Zagranicznych sąsiedniego Pakistanu, który ma bliskie powiązania z talibami, powiedział, że oczekuje od Afganistanu nowego „rządu konsensusu” w ciągu kilku dni.

W Waszyngtonie, gdzie koniec najdłuższej wojny w Ameryce wywołał największy kryzys Administracji Prezydenta Joe Bidena, podsekretarz stanu Victoria Nuland powiedziała, że Stany Zjednoczone rozważają wszystkie możliwe opcje i trasy, aby nadal pomagać Amerykanom i legalnym stałym mieszkańcom opuścić Afganistan.

Waszyngton będzie nadal prowadził rozmowy z talibami, które służą interesom USA-powiedziała dziennikarzom. dodała, że Stany Zjednoczone przyjrzą się temu, jak mogą udzielić pomocy Afganistanowi, nie przynosząc korzyści żadnemu rządowi, który tworzy.

Ludzie obawiający się życia pod rządami talibów uciekali do granic.

W prowincji Pandższir członkowie lokalnych milicji i pozostałości byłych jednostek wojskowych nadal utrzymywali się pod przywództwem Ahmada Massouda. Starszy przywódca talibów Amir Khan Motaqi wezwał ich do odłożenia broni i negocjacji.

„Islamski Emirat Afganistanu jest domem dla wszystkich Afgańczyków” – powiedział w przemówieniu.

Talibowie ogłosili amnestię dla wszystkich Afgańczyków, którzy pracowali z zagranicznymi siłami podczas wojny, która rozpoczęła się, gdy zostali odsunięci od władzy w 2001 roku w związku z odmową przekazania przywódcy al-Kaidy Osamy bin Ladena po atakach z 11 września.

Przywódcy talibscy wezwali Afgańczyków do powrotu do domu i pomocy w odbudowie. Obiecali chronić prawa człowieka w celu przedstawienia bardziej umiarkowanej twarzy niż ich pierwszy rząd, który egzekwował surową wersję prawa szariatu, w tym zakazanie kobietom edukacji i zatrudnienia.

CENY ROSNĄ

Ale ich najpilniejszym problemem jest powstrzymanie załamania gospodarczego. Afganistan desperacko potrzebuje pieniędzy, a talibowie raczej nie uzyskają szybkiego dostępu do aktywów o wartości około 10 miliardów dolarów przechowywanych głównie za granicą przez afgański bank Centralny.

Talibowie nakazali ponowne otwarcie banków, ale nałożono ścisłe tygodniowe limity wypłat.

 

Afgańczycy ustawiają się przed bankiem, aby wyjąć swoje pieniądze po przejęciu talibów w Kabulu, Afganistan wrzesień 1, 2021-Reuters

Pełniący obowiązki gubernatora Banku Centralnego, Haji Mohammad Idris, spotkał się w tym tygodniu z członkami Stowarzyszenia Banków Afganistanu i innymi finansistami-poinformowało dwóch bankierów, którzy uczestniczyli w spotkaniu. Grupa bojowników pracowała nad znalezieniem rozwiązań dla płynności i rosnącej inflacji-cytowali Idris.

„Byli bardzo czarujący i pytali banki, jakie są ich obawy” – powiedział jeden z bankierów, który poprosił o anonimowość.

W bankach powstają długie kolejki, waluta tonie, inflacja rośnie, a wiele biur i sklepów pozostaje zamkniętych.

„Wszystko jest teraz drogie, ceny idą w górę każdego dnia” – powiedział mieszkaniec Kabulu Zelgai.

Poza stolicą organizacje humanitarne ostrzegły przed zbliżającą się katastrofą, ponieważ dotkliwa susza dotknęła rolników i zmusiła tysiące wiejskich biednych do szukania schronienia w miastach. Ale zagraniczni darczyńcy nie są pewni, Z kim rozmawiać.

Talibscy urzędnicy powiedzieli, że problemy złagodzą się po utworzeniu nowego rządu i wezwali inne kraje do utrzymania stosunków gospodarczych.

Bankierzy spoza Afganistanu stwierdzili, że trudno będzie uruchomić system finansowy bez specjalistów bankowych, którzy dołączyli do exodusu. „Nie wiem, jak sobie z tym poradzą, bo cały personel techniczny, w tym kadra kierownicza wyższego szczebla, wyjechał z kraju” – powiedział jeden z bankierów.

Unia Europejska będzie musiała współpracować z talibami, ale nie będzie spieszyć się z formalnym uznaniem ich za nowych władców Afganistanu-powiedział wysoki urzędnik UE.

LEFT BEHIND

Po zajęciu miasta przez talibów w połowie sierpnia z Kabulu ewakuowano ponad 123 tys.osób, ale dziesiątki tysięcy zagrożonych Afgańczyków pozostało w tyle.

Po wycofaniu się lotniska w Kabulu wysiłki na rzecz pomocy Afgańczykom obawiającym się talibów skupiły się na zorganizowaniu bezpiecznego przejścia przez granice z Iranem, Pakistanem i Azją Środkową.

W Torkham, na skrzyżowaniu z Pakistanem na wschód od przełęczy Khyber, Pakistański urzędnik powiedział: „duża liczba ludzi czeka po stronie Afganistanu na otwarcie bramy.”

Granica Uzbekistanu z północnym Afganistanem pozostała zamknięta.

Wielka Brytania i Indie przeprowadziły oddzielne rozmowy z talibskimi urzędnikami w Doha, obawiając się, że nawet pół miliona Afgańczyków może uciec.

Agencja ONZ ds. uchodźców, UNHCR, powiedziała w środę, że Afgańczycy do tej pory w dużej mierze przebywali w Afganistanie, a tylko niewielka liczba uciekała do sąsiednich krajów. Zaapelował o 300 milionów dolarów w ramach międzynarodowego finansowania na kryzys humanitarny.

Talibowie powiedzieli, że otoczyli siły w Pandższir, jedynej prowincji, która wciąż się opierała, i wezwali ich do wynegocjowania ugody. Niektórzy przywódcy talibscy wyśmiewali Stany Zjednoczone.

– Twoja władza przepadła, Twoje złoto przepadło-powiedział na Twitterze Anas Haqqani, przywódca talibów, publikując zdjęcie, na którym trzyma porzucone kajdany, gdy jeździł po więzieniu Bagram, gdzie był przetrzymywany przez lata przez siły amerykańskie.

Dodaj komentarz