Twitter upada po Banie Trumpa

blog

Twitter upada po Banie Trumpa

Akcje Twittera spadły o ponad 6 procent na początku transakcji w poniedziałek (US standard time) po tym, jak jego ruch na rzecz trwałego zawieszenia szeroko obserwowanego konta prezydenta USA Donalda Trumpa wzbudził obawy wśród inwestorów dotyczące przyszłych regulacji sieci społecznościowych.

Firma społecznościowa z San Francisco poinformowała w piątek, że zawieszenie konta Trumpa, który miał 88 milionów zwolenników, było spowodowane ryzykiem dalszej przemocy po szturmie amerykańskiego Kapitolu w zeszłym tygodniu.

Ruch ten spotkał się z krytyką ze strony niektórych Republikanów za stłumienie prawa prezydenta do wolności słowa, Podczas gdy komisarz Unii Europejskiej Thierry Breton powiedział, że wydarzenia minionego tygodnia prawdopodobnie zapowiadają nową erę cięższej kontroli urzędowej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, której stosunki z Trumpem były mroźne, skrytykowała zakaz Twittera i ostrzegła za pośrednictwem rzecznika, że ustawodawcy, a nie prywatne firmy, powinni decydować o potencjalnych ograniczeniach wolności słowa.

Zainteresowanie Twitterem zwiększyło obawy inwestorów, że może być bardziej narażony na regulacje niż jego najwięksi rywale Facebook czy Google i YouTube-właściciel Alphabet.

Podobne zakazy dla Trumpa wydały inne platformy społecznościowe, w tym Facebook, ale poniedziałkowy spadek aż o 12 proc.akcji Twittera był o wiele głębszy niż dla któregokolwiek z jego rówieśników. Facebook spadł o prawie 4 proc., a Alphabet stracił 2 proc.

Przemawiając podczas kolejnej konferencji Reuters, Szefowa operacji Facebooka Sheryl Sandberg powiedziała, że największa na świecie sieć społecznościowa nie planuje zniesienia blokady na kontach Trumpa.

Big Tech Power
Piątkowy ruch, któremu towarzyszyło zawieszenie niektórych zwolenników Trumpa, był pierwszym, kiedy Twitter zakazał głowy państwa, a republikańscy prawodawcy potępili jego decyzję jako próbę stłumienia konserwatywnych głosów.

Apple, alfabet i Amazon.com zawiesił również parler, sieć społecznościową preferowaną przez wielu zwolenników Trumpa, ze swoich sklepów z aplikacjami i usług hostingowych, skutecznie czyniąc usługę niedostępną.

„Te ruchy, niezależnie od tego, czy uważasz je za uzasadnione, czy nie, mogą również zobaczyć, że tracą dalszych użytkowników, jeśli staną się postrzegani jako arbitrzy tego, co jest uważane za politycznie poprawne lub akceptowalne”, powiedział Michael Hewson, główny analityk CMC Markets UK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Message *
Name*
Email *