USA prowadziły „produktywne” rozmowy o pomocy humanitarnej z talibami

blog

USA prowadziły „produktywne” rozmowy o pomocy humanitarnej z talibami

Stany Zjednoczone i talibowie przeprowadzili „owocne rozmowy” na temat pomocy humanitarnej dla Afganistanu podczas weekendowych spotkań w Katarze, powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, opisując rozmowy jako „w dużej mierze pozytywne.”

Urzędnicy dyskutowali o dostępie humanitarnym podczas dwudniowych spotkań przedstawicieli talibów i urzędników amerykańskich, w tym niektórych ze społeczności wywiadowczej i amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego-informuje Reuters.

Price powiedział, że rozmowy koncentrowały się na kwestiach bezpieczeństwa i terroryzmu, bezpiecznym przejściu obcokrajowców i Afgańskich sojuszników Stanów Zjednoczonych do opuszczenia kraju, a także prawach człowieka.

Waszyngton wielokrotnie wzywał nowych władców Afganistanu do wykazania poszanowania praw człowieka, w tym praw kobiet i dziewcząt, w celu zdobycia międzynarodowej legitymacji.

– Delegacja wyraźnie, jak to konsekwentnie czynimy, stwierdziła, że talibowie będą ostatecznie sądzeni nie tylko na podstawie jej słów, ale wyłącznie na podstawie jej działań-powiedział Price.

We wtorek odbyło się osobne spotkanie z przedstawicielami talibów, w którym wzięli udział urzędnicy z Unii Europejskiej, a także urzędnicy z USA-dodano.

Odkąd talibowie przejęli władzę w sierpniu, Waszyngton zamroził dwustronną pomoc dla Afganistanu, ale twierdzi, że nadal udziela pomocy za pośrednictwem grup pozarządowych. Istnieją apele o udostępnienie rezerw rządowych w Stanach Zjednoczonych nowemu rządowi kierowanemu przez talibów, aby złagodzić narastający kryzys humanitarny.

Dodaj komentarz